Napredni parametri internet pretrage
Uvod
Parametri pretrage na internet pretraživačima mogu se dopuniti preko specijalizovanih operatora pretrage, čime se otvara mogućnost da pretraga - koje bi inače mogla biti suviše uopštena, ili bi mogla vratiti previše ili premalo rezultata i sl - bude definisana na bolji i svrsishodniji način.
Sami internet pretraživači nude i podešavanja za sužavanje pretrage preko padajućih menija i drugih prigodnih grafičkih elemenata, ali, takva 'pomagala' neće biti tema članka, već će tema članka biti specifično formatirane niske koje u pretrazi imaju posebno značenje, i unose se u isto polje kao i sam pojam koji se pretražuje.
Sintaksa koju navodimo u nastavku prevashodno je vezana za Google (daleko najpopularniji "search engine"), međutim, operatori su zapravo prilično univerzalni i mogu se (u većini slučajeva) koristiti i na drugim popularnim pretraživačima.
Operatori pretrage
Na ovom mestu, moglo bi se postaviti sledeće pitanje: da li je (i zašto), korišćenje metoda za dodatno "usmeravanje" pretrage uopšte neophodno, budući da internet pretraživači koriste napredne algoritme koji gotovo uvek uspeju da pronađu ono što nas (zapravo) zanima, a najčešće je i sam redosled prikazanih rezultata sasvim povoljan (i sve se to desi bez 'dodatnih intervencija')?!
Najčešće jeste tako kako smo naveli (rekli bismo, "u slučaju većine uobičajenih pretraga"), međutim, ponekad pretraživač nije u stanju da ponudi ikakve rezultate, ponekad nudi previše rezultata, ili možda nudi "čudne" rezultate (koji nisu bili "za očekivati").
U 'spornim' situacijama, potrebno je da sami korisnici pretraživača dodatno preciziraju parametre pretrage, i na taj način bolje usmere pretragu ....
Operator site:
Ukoliko je potrebno da se pretraga ograniči na određeni domen (praktično - na jedan sajt), niska koja predstavlja pojam za pretragu dopunjuje se operatorom site
(uz navođenje konkretnog domena):
popravka bicikla site:biciklizam.rs
Ukoliko ne možemo da se setimo konkretne web adrese neke stranice, ali, ostalo nam je u sećanju da na određenom sajtu postoji članak određenog naslova, ili (jednostavno), stranica čiji će tekstualni sadržaj pretraživač uspeti da prepozna preko ključnih reči iz niske za pretragu ("popravka bicikla"), operator site
svakako može biti od velike pomoći.
Upotreba navodnika ("") - pretraga sa potpunim poklapanjem
Ukoliko se ne koriste dodatni operatori (koji su tema članka), pojmovi koji se unose u polja za pretragu, učestvuju u pretrazi, istovremeno:
- u svom doslovnom pojavnom obliku (tačno onako kako smo ih uneli)
- tako da pretraživač uzima u obzir i srodne pojmove i sinonime za jednu ili više reči koje su unete (i pronalazi ih u sadržaju stranice)
Kada pretražujemo (kao u prethodnom primeru), pojam popravka bicikla, pretraživač će se potruditi da prvenstveno prikaže stranice vezane upravo za traženi pojam (pogotovo ako se niska "popravka bicikla" nalazi u naslovu, podnaslovima i sl), ali - ukoliko ne pronađe odgovarajuće rezultate - pretraživač će takođe vratiti i linkove ka stranicama koje se odnose na (primera radi): preventivno održavanje bicikla (srodna aktivnost), linkove prema web sajtovima radnji koje se (takođe) bave i prodajom i servisiranjem bicikala, kao i druge slične rezultate.
Ukoliko je ipak potrebno da se navedeni pojam pretražuje ("baš") u unetom obliku ("onako kako je napisano", bez obaziranja na sinonime, srodne pojmove i sl), koriste se znaci navoda (sledi primer u kome se kombinuju oba do sada navedena operatora):
"popravka bicikla" site:biciklizam.rs
U ovom slučaju, uneti pojam biće upotrebljen kao parametar pretrage doslovno onako kako je zapisan, bez dalje interpretacije.
Džoker znak "*"
U situacijama kada nismo sigurni koju reč treba uneti na određenom mestu u niski za pretragu; ako ne znamo kako se određena reč piše, ili, ako ne možemo da se setimo nečijeg imena i sl, moguće je koristiti znak *
(tj. 'džoker' znak).
datum rođenja * Goja
Pojava džoker znaka *
sugeriše pretraživaču da se na mestu navedenog znaka u pretrazi može pojaviti: bilo koji pojedinačni znak, višeslovni pojam ili više pojmova (a u primeru koji smo naveli, pretraživač će prepoznati da nas zanima datum rođenja slikara Franciska Goje).
Operator -
Ukoliko je iz pretrage potrebno isključiti određene rezultate (koji bi se inače pojavili), koristi se operator -
(minus).
Majkl Džordan -Wizards
U prethodnom primeru pretrage, biće isključeni rezultati koji se odnose na kasniji deo karijere slavnog košarkaša.
Operator define:
Kada je potrebno pronaći (samo) sažetu definiciju određenog pojma, koristi se operator define:
.
define: prva kosmička brzina
Ukoliko definicija pojma bude pronađena, biće prikazana pri vrhu stranice (u sažetom tekstualnom obliku, ponekad i uz propratne slike), posle čega će biti prikazani i linkovi prema ostalim rezultatima pretrage.
Operator filetype:
Preko opcije filetype
, pretraga se može suziti samo na linkove ka datotekama sa određenom ekstenzijom:
objektno orijentisano programiranje filetype:pdf
Uz parametre koji su navedeni na gornjoj slici, pretraga će biti usmerena na članke o objektno orijentisanom programiranju - koji se mogu preuzimati u obliku PDF datoteka.
Operator loc:
Operator loc:
omogućava usmeravanje pretrage na web stranice koje imaju veze sa određenom geografskom lokacijom.
stovariste građevinskog materijala loc:Kragujevac
U gornjem primeru, praktično se izbegava prikaz stranica koje se odnose na stovarišta građevinskog materijala u Beogradu, Čačku, Užicu, Mostaru (Dizeldorfu, Njujorku :)) ....
Operator AROUND()
Operator AROUND(n)
omogućava pronalaženje stranica na kojima je rastojanje između dva navedena pojma (nabrojano u rečima) - u rasponu od 1 do n.
pojam_1 AROUND(n) pojam_2
Na primer, sledeća pretraga:
vodio decu AROUND(5) velesajam
.... pronaći će jedan poznati filmski citat. :)
Operatori intitle:, inurl:, intext:
Kada je potrebno precizno navesti da je traženi pojam: deo naslova, deo URL-a, ili, da se pojavljuje isključivo u telu stranice, koriste se sledeći operatori:
intitle:muzej
inurl:muzej
intext:muzej
Korišćenje navedenih opcija dovodi do sledećih rezultata:
- prva pretraga vratiće stranice u kojima se reč "muzej" pojavljuje u naslovu stranice (da budemo precizni: između tagova
<title>
) - druga pretraga vratiće stranice u kojima je reč "muzej" deo URI identifikatora (tj. web adrese)
- treća pretraga vraća stranice u kojima se pojam "muzej" pojavljuje samo u telu stranice
Operator ..: - raspon vrednosti
Na Internetu se često pojavljuju web stranice koje u naslovu sadrže "Najboljih 5", ili, "Najboljih 10" (15, 20, 50 ....), filmova/knjiga/programskih jezika/mobilnih telefona i sl, i sasvim je verovatno (iako, naravno, nije zagarantovano), da - ukoliko se pretraga pozove uz navođenje jedne od vrednosti - pretraživač "razume" da korisnika pretrage zanimaju i srodni rezultati (recimo, ako smo uneli "top 5", za pretpostaviti je da nas takođe mogu zanimati i stranice koje se odnose na "top 10", "top 15" i sl).
Međutim, ukoliko želimo da budemo "baš sigurni" da će pretraživač postupiti na očekivani način, najpraktičnije je koristiti operator raspona.
intitle:Najboljih 5..20 akcionih filmova svih vremena
Za kraj, nešto popularno, u skladu sa modernim trendovima ....
Operatori @: i #: - pretraga društvenih mreža
Izuzetna popularnost društvenih mreža ne može se osporiti, i stoga nimalo ne čudi (relativno skorašnja) pojava operatora koji su specifično namenjeni pretraživanju sadržaja sa društvenih mreža:
#programiranje
web dizajn @Instagram
Prva pretraga sa gornje slike vezana je za "heštegove" koji se tiču programiranja (teme sa društvenih mreža, koje imaju veze sa programiranjem i na poseban način su označene znakom "#").
Druga pretraga vraća profile sa društvene mreže Instagram - koji imaju veze sa web dizajnom.
Za kraj ....
Slično kao u članku u kome smo se bavili statusnim kodovima koji se šalju preko protokola HTTP, ni ovog puta nismo težili tome da prenesemo informacije o (doslovno) "svim" dostupnim operatorima pretrage (ima ih bar još onoliko koliko je prikazano :)), već smo težili tome da prikažemo najbitnije operatore, i time pružimo čitaocima uvid u dodatne mogućnosti koje su dostupne pri obavljanju različitih pretraga.
Naravno, ako vaša radoznalost prevazilazi okvire onoga što je prikazano u članku, pri upoznavanju sa dodatnim opcijama online pretrage, mogu vam pomoći upravo - internet pretraživači. :)