Šta je zapravo programiranje?
Uvod
Ako razmislimo o uređajima koji nas okružuju (bilo da su u pitanju elektronski uređaji ili mehaničke naprave), lako se može zaključiti da većina uređaja ima konkretnu i očiglednu svrhu, to jest, svi znamo čemu služe (na primer): televizor, telefon, usisivač, odvrtka, lopata, automobil ili električna bušilica.
Čemu zapravo služe računari?!
Prisustvo računara i značaj računara oseti se "na svakom koraku", ali, šta su računari sami po sebi i šta računari zapravo rade?
Sam po sebi, računar je elektronski uređaj koji je u stanju da obavlja računanje (da budemo precizni - samo osnovne računske operacije), u stanju je da upisuje brojčane podatke u memoriju, da ih premešta sa jednog mesta na drugo, i to je .... otprilike .... sve!
Pretpostavićemo da ste očekivali više (neki lepši, 'veći', ili bar drugačiji odgovor), jer, kada napišemo tako kako smo napisali, deluje da su računari veoma nezanimljive i ne-preterano-korisne sprave.
Međutim (da se vratimo na prvobitni utisak), svakodnevno iskustvo čitalaca i dalje govori u prilog tome da su računari sveprisutni, veoma korisni i krajnje zanimljivi (pomažu u obavljanju kancelarijskih i drugih poslova, koriste se u kontrolisanju industrijskih procesa i saobraćaja, imaju brojne primene u obrazovanju, zdravstvu, privredi, industriji zabave i mnogim drugim oblastima) ....
Šta je program
Deluje nekako da nešto "ne štima" u prethodnoj priči (?!), međutim, radi se o sledećem ....
Iako računari u određenom trenutku mogu izvršavati samo krajnje jednostavne instrukcije, u stanju su da izvršavaju instrukcije izrazito velikom brzinom (više desetina, pa čak i stotina miliona instrukcija u samo jednoj sekundi), i takođe su u stanju da pamte rezultate operacija u memoriji, i kasnije po potrebi koriste zapamćene podatke.
To svakako menja stvari i - u praktičnom smislu - čini računare krajnje zanimljivim (onako kako smo prvobitno primetili), a shodno svemu što smo naveli, možemo konačno definisati i pojmove "program" i "programiranje":
- program je niz računarskih instrukcija koje za cilj imaju obavljanje određenog zadatka
- programiranje je nauka i veština organizovanja i zapisivanja računarskih instrukcija u cilju rešavanja različitih problema i obavljanja različitih zadataka
Ili, još jednostavnije - programi su ono što računarima daje pravi smisao. :)
Prvi korak u kreiranju programa podrazumeva detaljnu razradu algoritma ....